Tadeusz Wojciechowski – ekspert na Kongresie 590
Prezes Biura Promocji Jakości Tadeusz Wojciechowski ponownie wziął udział w Kongresie 590, który odbył się w Jasionce koło Rzeszowa. To jedno z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Prezes Wojciechowski wziął udział w panelu tematycznym pod nazwą „Jak wesprzeć polskich eksporterów żywności w ekspansji na rynki pozaunijne?”.
Tadeusz Wojciechowski pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Jakości Żywności Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie, jest także Prezesem Zarządu Fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa Żywności, polskiego think tanku zajmującego się bezpieczeństwem, jakością i promocją żywności.
Prezes Wojciechowski w trakcie panelu dyskusyjnego spytał: „Czy wartość eksportu polskiej żywności jest adekwatna do naszych aspiracji i możliwości produkcyjnych?”.
– W roku 2004, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, wartość eksportu polskiej żywności wyniosła 5 mld. euro. W 2019 r. według najnowszych szacunków GUS sięgnie 32 miliardów. Z tego punktu widzenia to oczywisty sukces. Natomiast, jeśli odniesiemy ten wzrost do wartości eksportu małego obszarowo kraju jakim jest Holandia, której eksport wynosi 90 mld. rocznie, to zobaczymy inną perspektywę i ogromny potencjał naszego rynku do uruchomienia – stwierdził Tadeusz Wojciechowski.
Jak podał w październiku Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, nadwyżka w handlu produktami rolno-spożywczymi w 2019 r. jest szacowana na 11,2 mld euro wobec 9,7 mld euro rok wcześniej. Polska jest liderem Unii Europejskiej w produkcji m.in. drobiu, jabłek i pieczarek.
Polscy producenci żywności są coraz bardziej konkurencyjni na rynkach pozaeuropejskich. Dobrym przykładem jest Grupa Cedrob, która eksportuje swoje produkty do ponad 60 krajów świata. Eksport do krajów spoza terytorium UE otwiera przed polskimi przedsiębiorcami korzyści i nowe wyzwania.
– Niektóre ośrodki w Polsce nawołują do samoograniczania producentów żywności. Argumentują, że nie mamy szans w rywalizacji ze światowymi potęgami, jak Brazylia w produkcji drobiu albo Dania w produkcji trzody chlewnej. Tymczasem Polska pnie się w światowych rankingach, pokonując kolejne bariery. Osiąga znakomite rezultaty, w tym trzecie miejsce na świecie w produkcji drobiu i trzecie miejsce w produkcji jabłek. Pułapka średniego rozwoju, o której wciąż przypomina premier Mateusz Morawiecki, wciąż tkwi w naszej mentalności – dodał Tadeusz Wojciechowski.
Debata przyciągnęła uwagę przedsiębiorców, ekonomistów, polityków i mediów. Została zaplanowana na 70 minut.
W tegorocznym Kongresie 590 wzięło udział ponad 6 tys. uczestników. Odbyło się 98 paneli tematycznych, bloków naukowych, warsztatów i debat. Wśród partnerów strategicznych Kongresu znaleźli się Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Cedrob, Google, KGHM, Orlen, PKO Bank Polski i Grupa PKP. Aplikacja dedykowana wydarzeniu miała kilkaset pobrań.
– Należy pamiętać, że w Polsce odbywa się rywalizacja, Polska samorządowa kontra Polska rządowa. To niepotrzebne marnotrawienie energii, sił i środków. Trzeba starać się załagodzić te spory, ponieważ nie służą one dobrze rozwojowi. Polska wciąż, mimo rządowych zapewnień o monolicie, pozostaje resortowa. Partykularne strefy wpływów poszczególnych ministerstw w różnych obszarach przysłaniają interes wspólny – podsumował prezes Tadeusz Wojciechowski.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin