Formaldehyd
w paszach dla drobiu
Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów przedstawiła Komisji Europejskiej opinię na temat przywrócenia możliwości stosowania formaldehydu w paszach dla drobiu.
Jak wynika z informacji Fundacji Instytutu Ochrony Praw Konsumentów, przekazała ona w Brukseli wniosek dotyczący ponownego dopuszczenia środków biobójczych na bazie formaldehydu w paszach przemysłowych dla drobiu i trzody chlewnej. Zdaniem ekspertów, środki te są skutecznym, a zarazem bezpiecznym dla zwierząt i konsumentów narzędziem ograniczającym występowanie przypadków zakażeń bakteriami Salmonella. Dopuszczenie formaldehydu do stosowania w produkcji pasz pobiera większość krajów Wspólnoty, m.in. Wielka Brytania czy Hiszpania. Formaldehyd jest też powszechnie stosowany w krajach obu Ameryk, Azji, a także na Białorusi, w Rosji czy na Ukrainie.
Stosowanie formaldehydu w paszach dla zwierząt wszedł w życie na mocy decyzji KE z dnia 25 kwietnia 2013 roku, a faktycznie zaczął obowiązywać na początku lipca 2015 roku. Od tego czasu zaczęto obserwować lawinowy wzrost zakażeń wywołanych przez bakterie z rodzaju Salmonella u ludzi. W 2016 roku po raz pierwszy od 10 lat, liczba zachorowań na salmonellozę przekroczyła barierę 10 tys. W tym czasie w wyniku powikłań choroby zmarło 17 osób, czyli niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin